9 Ağustos 2011 Salı

Çekilişe 1 gün kala / Hint Kınası

Oldum olası kına sevmişimdir. Ama küçükken normal turuncu kınanın kokusunu sevmezdim. Babannem akşamdan yakardı ellerimize, bezlerle bağlardı. Sabah da büyük bi heycanla açıp yıkardık. Kuruyan kısımları avucumuzun içinden kazıyıp çıkarmak çok mutlu ederdi bizi :) Büyüdükçe kokusuna da alışmaya başladım, hatta şimdi baya bi seviyorum diyebilirim.
Turuncu kınadan sonra Hint kınasını keşfettim. Hem sıvımsı yapısıyla şekil vermek çok daha kolay normal kınaya göre. Bu keşfedişimin Hintlilere olan sevgimle alakası olabilir tabi :)
Velhasılkelam, ortaokul yıllarımdan beri, kendime ve arkadaşlarıma yaparım Hint kınasından.Geçen gün yine aklıma geldi aktara girip aldım, eve gelince de yaptım hemen. Paylaşıyım dedim.

Malzemeler, Kına, Alman Taşı (Karataş da deniliyor), su, kürdan. Su yerine oksijenli su kullandığım da oldu ama sonuçta bi değişiklik farketmedim ben.
Yapımı, göz kararı kına ve toz halindeki alman taşını suyla karıyoruz, bi mayonez bi ketçap kıvamı elde ediyoruz. Örneği baya düşündüm :D
Kıvamı elde ettikten sonra istediğimiz şekli pilot kalemle vücudumuzun istediğimiz yerine  çizip kınayla üstünden geçiyoruz. Kına kuruyunca yıkıyoruz. Bu kadar :)
Kınanın tutması vücudumuzda seçtiğimiz yere bağlı biraz da.

***
Bu arada blogta paylaştıklarımı bi defter haline getiriyorum artık. Net geçici defterler kalıcı :)

***


Yarın büyük gün :) İlk çekilişimin ilk talihlisi belli olucak. Günler çok çabuk geçiyor, sanki dün karar vermişim gibi çekiliş yapmaya :) Neyse efendim, bugün saat 00:00'a kadar katılımlara açığım, yorum bırakarak dahil olabilirsiniz.

Son olarak, Beirut yeni albüm çıkarmış, mutlaka dinleyin bloggerlar :)

12 yorum:

 1. O şekiller çok hoş ya ama beceri istiyor ben yapamam...Bloğuna yazdıklarınla defter tutma fikri de çok güzel olmuş.
  Sevgiler. :D

  YanıtlaSil
 2. Bsmbi, Şekiller için kopya çekebilirsin. Aydınger kağıdına çizip koltukaltı rollonuyla vücuduna geçirebilirsin şekli, ya da çizimi iyi olan birinden yardım alabilirsin, kınayla üstünden geçersin sadece :) Sevgiler :)))

  YanıtlaSil
 3. ımm bu iyi fikir aslında deneyebilirim teşekkürler. :D

  YanıtlaSil
 4. Bayıldım! Blogunu çok seviyorum ya! Paylaşımların çok sıcak çok içten, harika bir defter olmuş :)

  YanıtlaSil
 5. Şeker Limonu, çok teşekkür ederimm canım benim, blogunun yeni ismini çok beğendim :)

  YanıtlaSil
 6. Çok sevdim bu fikri, gerçekten net sorun olabilir haklısın :)

  YanıtlaSil
 7. Bu defter ne güzel öylee :) bi an elimde olsa da karıştırsam dedm :P
  bloguma beklerim :)
  www.lovesfromfashion.com

  YanıtlaSil
 8. seni hemen yakın takibe alıyorum hem beirut dinliyorsun hem de yeni albümün haberini veriyorsun. sen çok yaşa !

  kına işini de kafama soktun bu arada :)

  YanıtlaSil
 9. çok beğendim.
  takipçinim...

  YanıtlaSil
 10. Diyecek söz bulamıyorum yeni kefiş etme fırsatım oldu bu blogu,taa eski postlarına kadar gittim bi gram sıkılmadan,harikasın artık hergün takibindeyim kitap kolyeler çok güzel :) Bardaklaşma etkinliğinde bende olmak isterim :)

  YanıtlaSil